منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

نگاهی به عادات و رفتارهای غلط هنگام رانندگی

به جرأت می‌توان ادعا کرد بسیاری از ما در برخی کارهای روزمره، توجهی به رعایت استانداردها نداریم و این امور را همانطوری انجام می‌دهیم که دوست داریم. یکی از کارهای روزمره نیز همین رانندگی است. در اینکه رانندگی، اصول و قواعد خود را دارد و نمی‌توان با نادیده گرفتن آن به راحتی با خودرو تردد کرد شکی نیست، اما برخی افراد در هنگام رانندگی درگیر عادات و رفتارهایی هستند که طبیعتا مخاطره‌انگیز و گاهی عجیب و غریب است. اکثر این افراد دچار نوعی توهم هستند که انگار راننده به دنیا آمده و مطمئنا راننده از دنیا می‌روند! البته پرداختن به این سوژه زمانی دوباره بوجود آمد که رئیس پلیس ترافیک شهری راهور به تازگی اعلام کرد، جریمه رانندگان متخلفی که حین حرکت، دستشان را از خودرو خارج می‌کنند، ۳۰ هزار تومان است! بله؛ درست متوجه شدید و اشتباه نخواندید. رانندگانی که دستشان هنگام رانندگی از خودرو بیرون است. هر چند هنوز دلیل این عادت عجیب و نامناسب به درستی مشخص نشده، اما عده‌ای می‌گویند هنگام سیگار کشیدن این کار را می‌کنند و برخی دیگر برای نشان دادن مهارتشان در رانندگی؛ اما دلیل هر چه هست از این پس با جریمه 30 هزار تومانی از سوی پلیس مواجه خواهند بود.

  اینجا اتاق پذیرایی نیست

بسیاری از حوادث رانندگی که منجر به خسارات مالی و جانی می‌شود بر اثر تصورات غلط، عادات ناپسند و اشتباهات لحظه‌ای رانندگانی است که خود را ذاتا راننده‌ای ماهر می‌دانند. افرادی که اعتقاد دارند راهنما زدن، کمربند بستن، توجه به آینه و رعایت حق تقدم و تردد با سرعت مجاز، کار رانندگان تازه کار و نوپاست. بسیاری از ما هنگام رانندگی خواسته یا ناخواسته کارهایی را انجام می‌دهیم که قانونا تخلف است. به عنوان مثال خوردن و نوشیدن هنگام رانندگی. متأسفانه بسیاری از ما ایرانیان این مسأله را نوعی شیرین کاری و تفریح، به ویژه در هنگام مسافرت می‌دانیم و حتی دیده شده هنگام رانندگی در بزرگراه، از خودرویی به خودروی دیگر چای و میوه و چیپس و پفک هم رد و بدل می‌شود. این رانندگان حتی معتقدند می‌توانند پشت فرمان، انار هم بخورند، بدون اینکه یه دانه از آن روی لباس‌شان بیفتد! البته این تمام ماجرا نیست، چون برخی از همین رانندگان علاوه بر کلکسیون تخلفاتی که نام بردیم، شوخی کردن پشت فرمان و پرت کردن زباله به حاشیه بزرگراه را هم جزو مهارت هایشان می‌دانند. متأسفانه بسیاری از این رفتارها و عادات خطرناک، مقابل چشمان اعضای خانواده رخ می‌دهد، به ویژه آنکه همین راننده متخلف و حادثه ساز، فرزند خردسال خود را نیز روی پای خود نشانده تا لذت رانندگی با سرعت بالا در بزرگراه را با فرزندش سهیم شود.

  صرفه‌جویی خوب است، اما نه حالا

از دیگر عادات عجیب و غریب برخی رانندگان می‌توان به خاموش کردن تمامی چراغ‌های خودرو هنگام رانندگی در معابر تاریک اشاره کرد. این رانندگان علاقه زیادی دارند که هنگام شب از مقابل به خودروی دیگری نزدیک شوند و به یکباره نوربالای خود را روشن کنند و از کنار آن رد شوند. باور کنید خاموش کردن چراغ‌های خودرو هیچ کمکی به صرفه جویی در مصرف باتری نمی‌کند و فقط باعث وارد شدن شوک و کاهش میدان دید راننده روبرویی می‌شود. روشن بودن چراغ‌های جلو، علاوه بر خودروهای مقابل و کناری، ایمنی تردد عابران پیاده و موتورسواران را هم بالا می‌برد و احتمال تصادف را کاهش می‌دهد. در کشورهای کانادا، سوئد و فنلاند خودروها ملزم به نصب چراغی شده‌اند که همراه با خودرو به طور اتوماتیک در هوای بارانی و برفی و ساعات نیمه تاریک هم روشن می‌شود و تعدادی از کشورهای اروپایی هم در حال بررسی قوانینی برای اجباری‌کردن این چراغ‌ها هستند.

  همسفر تنها نرو!

یکی دیگر از عادات غلط در رانندگی، اعتماد بنفس بالا هنگام تنهایی است. تحقیقات نشان داده برخی از رانندگان وقتی که به تنهایی در خودرو هستند و موزیک تند با صدای بالا گوش می‌دهند، با عجله بیشتری رانندگی می‌کنند. گفته می‌شود آنهایی که به موسیقی آرام با صدای ملایم در خودرو گوش می‌کنند و مشغول رانندگی هستند آرامش بیشتری دارند. در مقابل، تحقیقات و بررسی بسیاری از حوادث نیز نشان می‌دهد رانندگان تنهایی که موسیقی با ضرباهنگ بالا (بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ ضرب در دقیقه) گوش می‌کنند، بسیار خطرناک رانندگی کرده و احتمال عبور از چراغ قرمز و یا برخورد با خودروهای دیگر در آنها، دو برابر رانندگان معمولی است. عادات و رفتارهای غلط هنگام رانندگی کم نیستند و این در حالیست که اکثر ما هر روز یا شاهد و یا مجری آنها هستیم. به عنوان مثال عدم احترام به وضعیت رانندگان سال خورده یا نوپا که توان و دقت آنها نسبت به دیگر رانندگان بسیار کمتر است. متأسفانه برخی از رانندگان نه تنها به این موضوع توجه ندارند، بلکه هنگام مواجهه با این افراد، از چاشنی خشونت، توهین و یا انتقام جویی نیز استفاده می‌کنند. باور کنید با رعایت کردن حق تقدم، پرهیز از سبقت ناگهانی و بی توجهی به خودروهای مجاور، مسخره نکردن افراد مبتدی و سالخورده و گذشت و مهربانی هم می‌توان رانندگی کرد و به مقصد رسید.

علیرضا هنرمنش- خودروپلاس

                               

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب مناسب را در مربع بنویسید *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.