منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

تحلیلی برای افزایش قیمت خودروهای فولکس واگن

پاسات

همه می دانستند که با آغاز فروش محصولات فولکس واگن در ایران از جانب ماموت خودرو، در ماه های اول به خاطر استقبال مشتریان قیمت این خودروها در بازار بیشتر از شرکت تعیین می شوند.

اما هیچ کس فکر نمی کرد که پاسات ۲۷۵ میلیون تومانی و تیگوان ۲۸۹ میلیون تومانی با اختلاف قیمت ۱۰۰ میلیون تومان، در نمایندگی ها و نمایشگاه ها به فروش گذاشته شوند. پیش بینی بسیاری از بازاریان و حتی دلالان این بود که پاسات در بازار آزاد و شب عید به قیمت حدود ۳۰۰ میلیون تومان برسد و تیگوان هم با بهایی در محدوده ۳۱۰ تا ۳۲۰ میلیون تومان معامله شود. در روزهای اول هم همین طور بود و دلال های حواله های پاسات را به قیمت ۲۹۵ میلیون تومان بهای تمام شده به مشتری می فروختند و تیگوان هم با قیمت حدود ۳۱۵ میلیون تومان معامله می شد. اما داستان از آنجایی شروع شد که آگهی فروش فولکس واگن های با قیمت نجومی در فضای مجازی با نام و نشان برخی از نمایندگی های ماموت خودرو منتشر شد و در پی آن هم دلالان بهای خودروها را دوباره افزایش دادند. هفته گذشته هم شاهد آن بودیم که بدون اطلاع رسانی شرکت ماموت خودرو، برخی نمایندگی های این شرکت اقدام به ثبت نام پاسات با قیمت ۳۰۳ میلیون تومان کرده بودند و تیگوان را به استناد برخی شنیده ها با قیمتی حدود ۳۲۰ میلیون تومان به صورت قیمت رسمی شرکتی می فروختند. اما واقعیت این است که امروز نمی توانید در فضای مجازی و آگهی های معتبر منتشر شده، قیمت این خودروها را کمتر از ۳۲۰ میلیون تومان پیدا کنید. در این میان سوالی مطرح می شود که چرا سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده نمی تواند به این ماجرا ورود کند؟ مگر این افزایش قیمت در نمایندگی های رسمی شرکت اتفاق نیافته است و با قیمت ۳۸۰ میلیون تومانی در نمایندگی ها برخورد نمی کنیم؟

برخی شنیده ها حاکی از آن است که این اقدام نمایندگی ها و ماموت خودرو به عنوان راه فراری برای عدم ورود سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده بوده است و از طرفی برای جبران هزینه ای که نمایندگی های این شرکت کرده بودند. شرکت ماموت خودرو مدت زیادی است که برای اخذ نمایندگی در کشور با افراد مختلف صحبت کرده و در سال جاری شاهد آن بودیم که ملک های بزرگ تجاری و خوشنام با لوگو فولکس واگن و ماموت خودرو در شهری چون تهران برپا می شدند و بعد از آن درب های آن قفل بود تا دی ماه که فروش خودروها آغاز شود. این مدت بسته بودن ملک های تجاری پردرآمد در تهران و از طرفی عدم فعالیت آن ها باعث شده بود تا مالکان آن ها درامد رایج و همیشگیشان را از ملک نمایندگی نداشته باشند و از طرفی بسته بودن درب این املاک تا حدی به اعتبار آن ها در این مدت لطمه وارد کرده است.

برای همین زمانی که فروش اولیه فولکس واگن در دی ماه سال جاری آغاز می شود، مالکان این نمایندگی ها برای جبران گذشته گویا محصولات فولکس را به صورت سبد انتخاب می کنند و خود تعداد قابل توجهی از این خودروها را به نام خود در می آورند. البته که این مسئله را نمی توان به شکل راحتی اثبات کرد. زیرا مالکان این خودروها معمولا افراد دیگری هستند که گاهی پوشش نمایندگی به حساب می آیند. حال وقتی به نمایندگی مراجعه می کنید، با این جمله طرف هستید که پیش فروش این دو خودرو تکمیل ظرفیت شده است. یا باید منتظر بمانید تا شرایط جدید اعلام شود و یا می توانید خودروهای خودمان را با فلان قیمت بخرید.

سودهای چند ۱۰ میلیون تومانی برای این خودروها در اصل برای جبران گذشته است و وقتی هم که شکایت خود را به سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده می برید، در پایان به این نکته خواهید رسید که خودروها در اختیار شرکت نبوده و در اختیار نماینده و یا اشخاص دیگر است و حال آن ها می خواهند اموال خود را با این قیمت به فروش رسانند. لذا از نگاه بسیاری از مسئله غیر قابل شکایت و اصلاح است و تا زمانی که ماموت خودرو و نمایندگانش نخواهند با شفافیت کامل روند کاری خود را ادامه دهند، به خاطر ضعف های قانونی اعتراضی به آن ها از نظر حقوقی وارد نیست.

این مطلب بر اساس گفته افرادی است که طی این چند روز به نمایندگی های ماموت خودرو مراجعه کرده اند و نظرات خود را در فضای مجازی و گروه های اجتماعی به اشتراک گذشته اند. همچنین برخی افراد که سابقه فعالیت در شرکت های خودرویی مشابه و یا حتی ماموت خودرو را داشته اند، احتمال این ماجرا را می دهند. بدیهی است که شرکت ماموت خودرو در راستای حقوق قانونی خود می تواند پاسخ این محتوا را ارائه دهد و همچنین کلیات این ماجرا را تکذیب نماید و گروه مستند اسب بخار موظف به انتشار بیانیه های این شرکت است.

اسب بخار

                               

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب مناسب را در مربع بنویسید *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.