منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

رئیس سازمان ملی استاندارد: از استانداردهای ۸۵گانه عقب نمی‌نشینیم

روابط‌عمومی سازمان ملی استاندارد: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: سازمان ملی استاندارد همچنان بر موضع خویش درباره زمان‌بندی اجرای استانداردهای خودرویی تاکید دارد و براساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری خودرو، تمامی واردکنندگان و تولیدکنندگان موظف به اجرای استانداردهای مذکور طبق جدول زمان‌بندی اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد هستند. نیره پیروزبخت با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد در اجرای استانداردهای جدید کاملا شفاف و مطابق برنامه اعلام‌شده عمل خواهد کرد، افزود: سازمان استاندارد در نحوه اجرای این استانداردها با توجه به بسترهای موجود، با خودروسازان همکاری می‌کند و از هریک از آنها درخواست شده تا برنامه اجرایی دقیق خود را درباره نحوه اجرای استانداردهای مذکور گزارش کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: از سال ۲۰۱۴ تغییرات ساختاری در استانداردهای خودرویی اتحادیه اروپا صورت گرفت و براساس رویکرد جدید این اتحادیه، استانداردهای موردتایید سازمان ملل که جنبه فراگیرتر و سختگیرانه‌تری دارند به‌جای استانداردهای خودرویی جاری در اتحادیه، مورد پذیرش قرار گرفته است. وی افزود: ملاک سازمان ملی استاندارد نیز همین استانداردهای بین‌المللی است که در اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر مورد پذیرش قرار گرفته‌اند و از سال ۱۳۹۳، موضوع این تغییرات به خودروسازان اعلام و درباره برنامه زمانی اجرای این استانداردها توافق شده است. پیروزبخت با بیان اینکه این توافق در شورای سیاست‌گذاری خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان خودروسازان در سال ۱۳۹۵مورد تصویب قرار گرفته است، تاکید کرد: تمامی استانداردهای تایید نوع خودرو، به‌عنوان یک مجموعه واحد ناظر بر ایمنی عملکردی خودرو هستند و این استانداردها با بررسی جنبه‌های مختلف عملکردی و الزامات مربوط به ایمنی، قابلیت پذیرش نوع خودرو را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

پیروزبخت ادامه داد:البته استانداردهای تایید نوع تنها به‌عنوان معیار قابل پذیرش ایمنی عملکردی خودرو در سطح دنیا، مورد بررسی قرار گرفته و این استانداردها یکی از شاخص‌های کیفیت خودرو به‌شمار می‌آیند، کما اینکه در سطح اروپا نیز خودروسازان مختلف با سطوح فناوری و کیفیت متفاوت وجود دارند.  رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد:سایر شاخص‌های کیفیت همچونخدمات پس از فروش و قیمت در حیطه اختیارات این سازمان نیست و مواردی چون نوآوری در طراحی و ساخت و امکانات ویژه، در فضای رقابتی و با خلاقیت خودروساز به افزایش کیفیت کمک می‌کند. رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: در حال‌حاضر تمامی خودروهای تولیدی در اتحادیه اروپا ملزم به رعایت این استانداردها هستند و با توجه به تغییرات شتابنده دنیای خودرو، ما نیز باید هرچه سریع‌تر امکان بومی‌سازی این فناوری‌های جدید را فراهم کنیم و از این رهگذر قیمت تمام‌شده خودروها را کاهش دهیم. پیروزبخت در پایان افزود: ما مصمم به اجرای تمامی استانداردهای ۸۵‌گانه در جدول زمانی اعلام‌شده هستیم و به‌دلیل اهمیتسلامت و ایمنی مردم از این موضوع عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

                               

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب مناسب را در مربع بنویسید *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.