منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

هشدار سازمان استاندارد به خودروسازان

ایرنا : رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد از کنترل کیفی خودروسازان رضایت ندارد و در صورت دریافت گزارش مشتریان درباره استفاده از قطعات بی‌کیفیت و غیراستاندارد با متخلف برخورد می‌شود. نیره پیروزبخت افزود: مطابق مصوبه شورای سیاست‌گذاری خودرو، واحدهای خودروسازی باید از قطعات استاندارد در تولید و مونتاژ خودروها استفاده کنند. به گفته این مسوول، در صورت محقق نشدن این امر خودروسازان مسوولند و باید پاسخگو باشند.

وی بیان کرد: برخی قطعات مشمول استاندارد اجباری است و کنترل می‌شود، اما خودروسازان باید مطابق رویکرد نوین استانداردسازی بر استاندارد بودن سایر قطعات نظارت کنند و در صورت استفاده از قطعات غیر‌استاندارد، با خودروساز برخورد می‌شود. پیروزبخت یادآوری کرد: برخی خودروسازان از قطعات باکیفیت استفاده و رضایت مشتریان را جلب کرده‌اند؛ اما در برخی خودروها برای کاهش قیمت تمام شده، از قطعات بی‌کیفیت استفاده شده است.وی تصریح کرد: سازمان ملی استاندارد قادر به کنترل همه قطعات خودرویی نیست و خودروسازان در برابر محصول تولیدی خود مسوولیت دارند؛ بنابراین در صورت گزارش تخلف و اعلام شکایت از سوی مشتریان، با خودروسازان متخلف برخورد می‌شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران یادآوری کرد: کنترل تک‌تک قطعات یک خودرو از سوی مسوولان استاندارد، در هیچ جای جهانمرسوم نیست؛ ما مجموعه یک خودرو را کنترل می‌کنیم که به درستی کار می‌کند یا خیر. به گفته وی، اگر قرار بود همه قطعات خودروها استاندارد باشد، آنگاه قیمت خودروها به‌طور چشمگیری افزایش می‌یافت. پیروزبخت تصریح کرد: کنترل کیفیت در کارخانه‌های خودروسازی، حلقه گمشده کار است و هیچ کوتاهی از سوی مدیران کنترل کیفیت که به مثابه نمایندگان سازمان ملی استاندارد به‌شمار می‌روند، پذیرفته نیست.  وی بیان کرد: اگر متصدیان کنترل کیفیت کارشان را به درستی انجام می‌دادند، شاهد شکایت‌های مردمی نبودیم.این مسوول همچنین درباره نقش شورای رقابت و قیمت‌گذاری خودروها تصریح کرد: این شورا با کنترل قیمت‌ها به نفع مصرف‌کننده در سال‌های گذشته تاثیرگذار بوده و نمی‌توان بیان کرد یکی از دلایل کیفیت پایین برخی قطعات، حضور شورای رقابت است.

                               

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب مناسب را در مربع بنویسید *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.